چطور کودکی خلاق داشته باشیم؟
خلاقیت

چطور کودکی خلاق داشته باشیم؟

فرزند شما از کودکی بطور ناخود آگاه خلاق است. این به شما بستگی دارد که قدرت خلاقیت او را پرورش دهید یا با راه و رسم دادن به حرکات و رفتارش به  فعالیت های او چارچوب بدهید و خلاقیتش را از بین ببرید. وقتی کودکمان بجای اینکه خودش را بشوید، مشغول آب بازی باشد، این ما هستیم که با بیان جملاتی مانند : «اینجوری نه ، اونجوری چرا؟ اینطوری که من می گم انجام بده» به او می گوییم: “اجازه نداری خلاق باشی”

اما اگر بجای این رفتار از خلاقیت او استقبال کنیم و جای درست برای بروز خلاقیتش به او نشان دهیم، نه تنها احساس کودک خلاقمان را سرکوب نکرده ایم بلکه به پرورش خلاقیش کمک کردیم.

تلاش کنید شوق و ذوق اکتشاف را در فرزندتان تقویت کنید و جلوی کنجکاوی های او را، تا جایی که آسیبی به او نمی رسد، نگیرید.

آن زمان که ادیسون کوچک می خواست کشف کند شعله ها چطور می سوزند، انبار علوفه ای را به آتش کشید. و پدر و مادر او توانستند فرزندشان را ببخشند. چرا که نخواستند اشتیاقش را برای آموختن از بین ببرند و خب نتیجه اش را هم می دانید.

شما هم می توانید کثیف کاری های بچه ها را نادیده بگیرید. چرا که تمیز کردن خراب کاری های کودک شاید نهایتاً یک روز وقت شما را بگیرد. در عوض با پذیرفتن خلاقیت کودکتان و تشویق او به رشد و خلاق ماندنش برای همیشه کمک کردید.

کتابهای نقاشی که تهیه می کنید هم می تواند جلوی خلاقیت کودکتان را بگیرد. حتماً تعجب می کنبد، اما کتابهایی که تصاویر آماده برای کودکان دارند و آنها باید فقط زحمت رنگ کردن تصاویر را بکشند هم مانع بروز خلاقیت کودک می شود. چون کودک نمی تواند چیزی از خودش خلق کند و در حین رنگ آمیزی بجای لذت بردن از نقاشی مدام ذهنش درگیر بیرون نزدن از خطوط است.

مراقب شکوفه های زندگیتان باشید.

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید