در تربیت کودکتان خودمحور نباشید
مدیریت خودمحوری

در تربیت کودکتان خودمحور نباشید

آگاه باشید که در تربیت کودکتان به دنبال پرورش یک انسان مستقل، با اعتماد به نفس باشید. کسی که دارای عزت نفس باشد یعنی خودش را دوست داشته باشد. در تربیت فرزند مراقب موارد زیر باشید:

پرورش ادامه زندگی خودتان

اگر شما در کودکی دوست داشتید نوازنده شوید یا دوست دارید فرزندتان یک نوازنده حرفه ای بشود، اما علاقه او ربطی به نوازندگی ندارد و دست به آچار است و علاقه مند به تعمیر لوازم خانه، لطفاً خود محوری را کنار بگذارید. این زندگی مستقل فرزندتان است و نه دنباله زندگی شما

جرقه : در انتخاب رشته تحصیلی این مورد بسیار دیده می شود.

خلق مجسمه افتخار

آیا هدف شما از بدنیا آوردن فرزندتان کسب مدال افتخار در تربیت فرزند است؟

اگر فرزند موفقی دارید، خدا را شکر، اما انسان کوچک درون او را هم به خاطر داشته باشید! دلیل وجود او این نیست که شما بر سکوی افتخار در مقابل اطرافیان بایستید و برای پیروزی های پی در پی فرزندتان در نمره ها، امتحانات، المپیاد، مسابقات و … فخر فروشی کنید. این رفتار نگرانی را به فرزندتان انتقال می دهد که اگر تلاش نکند، شما را ناراحت کرده و دیگر محبوب شما نیست. پس با پتک فخر فروشی بر عزت نفس او ضربه نزنید.

خاموش کردن فرزندتان با محبت زیاد

فرزندتان نباید مرکز تمام توجهات در زندگی شما باشد. اگر تمام وقتتان را صرف مسائل او کنید، می دانید چه بر سر اعتماد به نفس او خواهید آورد؟ گاهی بچه ها به زمان و انرژی قابل توجهی نیاز دارند تا همانطور که عشق بی دریغ خود را نثارشان می کنید به تنهایی با موانع روبرو شوند، تصمیم بگیرند و مسائلشان را حل کنند. اگر شما به دلیل علاقه شدیدتان همیشه جور مشکلات را بکشید، فرزند شما فردی بی اراده پرورش می یابد که قدرت تصمیم گیری ندارد.

به یاد داشته باشید که در تربیت فرزندتان در عین حال که عشق و احترام وافری به او نشان می دهید، حس استقلال، اعتماد به نفس و عزت نفس را در او تقویت کنید.

مراقب شکوفه های زندگیتان باشید.

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید